MBB s.c.
00-728 Warszawa
ul. Kierbedzia 4
tel. 022 331 75 66
tel./fax 022 840 15 54
mbb@mbb.pl
Sklep Internetowy MBB
 • Czujniki z IO-LINK: Komunikacja z wartością dodaną

./Images/news_20180915_iolink_rdax_680x291.jpg
 

Firma Panasonic po raz pierwszy wdraża technologie IO-Link w niektórych seriach czujników. Wzmacniacze z czujnikami światłowodowymi (FX-550L), czujniki ciśnienia (seria DP-100L) i czujniki pomiarowe (seria HG-C1000L) mogą teraz komunikować się za pośrednictwem IO-Link. Oprócz standardowych korzyści oferowanych przez IO-Link, takich jak parametryzacja zewnętrzna i prosta wymiana urządzeń, czujniki IO-Link firmy Panasonic oferują zintegrowaną funkcję autodiagnostyki. Ta funkcja zawiera predefiniowane poziomy ostrzeżeń dla każdego z typów czujników. Czujnik automatycznie wysyła sygnał ostrzegawczy, gdy jego funkcjonalność jest zagrożona, na przykład, gdy FX-550L wykryje spadek natężenia światła w odbiorniku. Funkcja autodiagnostyki oszczędza czas, ponieważ użytkownicy nie muszą sami wdrażać funkcji. Dzięki standardowej technologii IO-Link użytkownicy mogą łatwo integrować czujniki na różnych warstwach.

 

1. Warstwa czujnika

Dane z czujnika przesyłane są w sposób konwencjonalny za pomocą wyjść cyfrowych lub analogowych. Wada: każdy czujnik musi być podłączony indywidualnie. Dzięki standardowej technologii IO-Link wszystkie czujniki zdolne do komunikacji przez IO-Link są połączone z jednym złączem.

Czujniki IO-Link z naszego portfolio:

 • HG-C1000L
 • FX-550L
 • DP-100L

 

2. Warstwa główna IO-Link

Mastery IO-Link tworzą połączenie między czujnikiem a warstwą danych. Mastery działają jak hub, w którym podłączone są różne czujniki IO-Link. Master IO-Link współpracuje z konkretną magistralą obiektową. Dostępne są następujące rodzaje masterów IO-Link:

 • EtherCAT (numer części: 2701524)
 • Profinet (numer części: 2701513)
 • EtherNet / IP (numer części: 2701496)

 

3. Warstwa PLC

PLC przetwarza dane za pomocą programu zdefiniowanego przez użytkownika.


 

Zalety technologii IO-Link:

 • Redukcja kosztów: Standardowe połączenie z kablami M12 ułatwia instalację i upraszcza zarządzanie zapasami.
 • Redukcja czasu i wysiłku: czujniki IO-Link można łączyć w szybki i łatwy sposób. Centralna parametryzacja oszczędza czas, ponieważ działa na kilku urządzeniach jednocześnie (konfiguracja, wymiana).
 • Funkcja autodiagnostyki: wbudowana funkcja autodiagnostyki od sygnałów specyficznych dla czujnika wyjściowego Panasonic, np. ostrzeżenie, gdy FX-550L wykryje spadek natężenia światła w odbiorniku. Oszczędza to użytkownikom trudności z zaimplementowaniem funkcji diagnostycznej dla samych czujników Panasonic.
 • Dostępność maszyny: Znacznie poprawiono dostępność maszyny, ponieważ wszystkie wartości i parametry można odczytywać i przetwarzać centralnie w czasie rzeczywistym.
 • Innowacje: czujniki przyszłości to czujniki z IO-Link. W ten sposób można realizować innowacyjne koncepcje maszyn.
 
 • Przekaźnik HE-Y7: Rozwiązanie dla każdej aplikacji o dużej mocy

./Images/news_hey7.jpg
 

Firmie Panasonic udało się stworzyć nowy przekaźnik HE-Y7, który jest w stanie obsłużyć obciążenia do 120A/277V AC w temperaturze otoczenia do 85°C. Ta nowa opatentowana technologia umożliwia sprowadzenie przekaźnika 1 Form A do bardzo małych wymiarów 40 x 50 x 43 mm (dł. x szer. x wys.).

Izolacja galwaniczna min. 3,6 mm pomaga klientowi dostosować się do normatywnych wymagań i gwarantuje wysoką rezystancję izolacji oraz napięcie przebicia pomiędzy otwartymi stykami. Ponadto wysoka wytrzymałość dielektryczna chroni przed napięciami udarowymi. Ten fakt w połączeniu z szybkim otwarciem styków umożliwia niezawodne sterowanie także obciążeniami prądem stałym.

Ponadto bardzo niska rezystancja styku zapewnia ekstremalnie niskie straty mocy. Przekaźnik HE-Y7, dostępny w różnych napięciach cewki DC i certyfikowany przez UL i VDE, może być wykorzystywany do sterowania wieloma aplikacjami - przy zoptymalizowanym stosunku ceny do wydajności.

Korzystanie z przekaźnika Panasonic HE-Y7 umożliwia klientowi przełączanie dużych obciążeń na płytce drukowanej. W wielu obszarach zastosowań, takich jak ładowarki akumulatorów lub inwertery częstotliwości i energii słonecznej nowy przekaźnik może przynieść znaczące korzyści.

 

Cechy produktu w skrócie:

 • kontakt 1 Form A
 • wysoka zdolność przełączania: 120A/277V AC
 • Kompaktowy rozmiar: 40 x 50 x 43mm (L x W x H)
 • Min. odległość między kontaktami 3,6mm dla zapewnienia niezawodnej izolacji
 • Obsługuje wysokie obciążenia prądem DC
 • Uproszczone prowadzenie ścieżki prądu na płytce drukowanej
 • Zoptymalizowany stosunek ceny do wydajności

 

Możliwe pola zastosowań:

 • UPS/ ładowarki akumulatorów
 • Windy/Schody ruchome
 • Systemy fotowoltaiczne
 • Napędy
 • Aplikacje ogrzewania wody
 
 • PaPIRs - Wprowadzenie na rynek nowego bardzo czułego piroelektrycznego czujnika ruchu na podczerwień (PIR)

./Images/news_20180715_papir.jpg
 

Najnowszy piroelektryczny czujnik podczerwieni PIR, zwany "czujnikiem wykrywania niewielkich ruchów", zachwyca bardzo małą optyką (Ř14,60mm), okrągłym obszarem wykrywania 7,60 m przy typowej wysokości instalacji wynoszącej 3 m, 112 stref wykrywania i wyjątkową czułością. Czujnik jest przeznaczony do wykrywania małych ruchów, takich jak poruszanie głową .Duża liczba stref wykrywania w połączeniu z faktem, że każda strefa może wyzwalać czujnik indywidualnie, jest kluczem do niezawodnego wykrywania.

Niezwykle mały rozmiar soczewki gwarantuje dyskretną i estetyczną integrację produktu, na przykład w zespoły sterowania oświetleniem i urządzenia HVAC (ogrzewanie, wentylacja i klimatyzacja).

Również doskonała stabilność termiczna jest kluczowym czynnikiem, jeśli chodzi o prostą i niezawodną integrację z inteligentnymi oprawami i żarówkami LED.

Dzięki wyjątkowej czułości jest idealnym pasywnym czujnikiem podczerwieni do środowisk takich jak biura, sale konferencyjne lub poczekalnie.

Piroelektryczny czujnik uzupełnia rodziny PaPIRs EKMC i EKMB i jest idealny dla urządzeń zarówno zasilanych z baterii, jak i zasilanych z sieci. Koncepcja "plug and play" i modułowa oferta z 11 różnymi optykami zapewniają maksymalną elastyczność projektowania. Projektanci mogą wybrać optymalne rozwiązanie dla każdego indywidualnego zastosowania bez czasochłonnego i skomplikowanego przeprojektowania.

Cechy:

 • średnica obszaru detekcji 7,60 m przy wysokości instalacji 3 m
 • średnica soczewki jedynie 14,60mm
 • wyjście: cyfrowe (wyjście z otwartym kolektorem) i analogowe (wyjście wzmacniacza operacyjnego)
 • dostępne kolory soczewek: biały, biały perłowy i czarny

Aplikacje:

 • sterowanie oświetleniem w biurach, poczekalniach lub korytarzach
 • inteligentne oprawy
 • inteligentne żarówki LED
 • systemy sterowania ogrzewaniem, wentylacją i klimatyzacją
 • kamery IP

Oznaczenia komponentów: EKMB119111_ (1ľA, cyfrowy), EKMB129111_ (2ľA, cyfrowy); EKMB139111_K (6ľA, cyfrowy), EKMC169111_ (170ľA, cyfrowy), EKMC269111_ (170ľA, analogowy)
_ oznaczenie koloru soczewki: 1 = biały, 2 = czarny, 3 = biały perłowy

 
 • Czujniki miniaturowe serii EX

./Images/news_20180707_exseries.jpg

Największym wyzwaniem przy produkcji zminiaturyzowanych przemysłowych czujników fotoelektrycznych jest połączenie części optycznych i elektronicznych w jednej obudowie. Jest to jedno ze złożonych wymagań narzuconych przez branżę.

Fakt, że Panasonic jest w stanie sprostać temu wyzwaniu, wynika z naszych wieloletnich doświadczeń w opracowywaniu czujników fotoelektrycznych dla przemysłu automatyki.

Zdolność firmy  Panasonic do produkcji zminiaturyzowanych czujników została ostatnio udowodniona dzięki opracowaniu najmniejszego na świecie czujnika optycznego z wbudowanym wzmacniaczem: czujnik EX-Z.

Mimo że obudowa ma tylko 3 mm głębokości, dzięki jej kompaktowości wszystko mieści się w jej wnętrzu: zarówno optyka, elektronika, diody LED i wyjście tranzystorowe. Dodatkowo niektóre branże wymagają niskiego zużycia energii i stopnia ochrony IP65. Doskonała odporność na wibracje i wstrząsy to kolejne ważne cechy, gdy czujnik ma być używany w trudnych warunkach.

Panasonic oferuje ponad 2000 różnych czujników fotoelektrycznych. Czujniki z serii EX szczególnie nadają się do precyzyjnego wykrywania obiektów, ale z ograniczoną przestrzenią do instalacji. Wszystkie te czujniki są bardzo kompaktowe i potrafią szybko i precyzyjnie wykryć nawet najmniejszy obiekt.

 

  Ultra-smukłe czujniki fotoelektyczne
EX-Z
Ultra-miniaturowe czujniki fotoelektryczne
EX-10
Ultra-kompaktowe czujniki fotoelektyczne
EX-20
Gwintowane zminiaturyzowane czujniki fotoelektryczne
EX-30
Miniaturowe czujniki laserowe
EX-L200
Wymiary 8 x 14 x 3mm (W x H x D) 10 x 14.5 x 3.5mm (W x H x D) 10.5 x 19 x 8.2mm (W x H x D) M4 8.2 x 23.4 x 12mm (W x H x D)
Dostępne typy * nadajnik-odbiornik * nadajnik-odbiornik
* odbiciowy
* nadajnik-odbiornik
* refleksyjny
* odbiciowy
* nadajnik-odbiornik
* odbiciowy
* nadajnik-odbiornik
* refleksyjny
* odbiciowy
Zakres wykrywania 500mm 1m 2m 800mm 3m
Minimalna wielkosć obiektu 0.3mm 0.1mm 2.6mm 2mm 0.3mm
Cechy specjalne Najmniejszy czujnik optyczny z wbudowanym wzmacniaczem Diody LED o różnych kolorach wskazują stan sygnału Części elektroniczne, optyczne oraz wyświetlacz LED zintegrowane w jednej obudowie Łatwy montaż mechaniczny Bardzo cienka wiązka do wykrywania drobnych przedmiotów z dużej odległości
 • FP0H - ultrakompaktowy sterownik PLC z 2 portami Ethernet

./Images/news_20180615_fp0h.jpg
 
Nowy, ultrakompaktowy sterownik FP0H uzupełnia ofertę Panasonic, kładąc nacisk na łączność i komunikację. Dzięki dwóm portom Ethernet pełniącym funkcję przełącznika dane mogą być współdzielone i wymieniane przez sieć Ethernet. Sterownik PLC może komunikować się z różnymi typami urządzeń jednocześnie. Obsługiwane są następujące protokoły: EtherNet / IP, Modbus-TCP, MEWTOCOL i protokół MC. Ponadto FP0H oferuje funkcje klient / serwer FTP. W zależności od zadań automatyzacji klienta moduł PLC można rozbudować o kasety komunikacyjne do komunikacji RS232, RS422 i RS485. Sterownik PLC jest wyposażony w gniazdo kart pamięci SD, dzięki czemu można rejestrować dane. Co więcej, projekty można po prostu kopiować bez użycia komputera. Sterownik PLC jest również wyposażony w port mini USB. PLC ma 16 cyfrowych wejść / wyjść. Dzięki jednostkom rozszerzającym z serii FP0R i FPΣ (Sigma) firmy Panasonic liczba wejść / wyjść może zostać rozszerzona do 384.
 
 • Nowe moduły rozszerzeń do miernika energii Eco-POWER METER KW2M

./Images/news_kw2meu.jpg

Miernik Energii Eco-POWER METER KW2M i jego rozszerzenia monitorują różne parametry, a także energię elektryczną w fabrykach i obiektach. Nie jest wymagany żaden sterownik PLC do śledzenia danych dotyczących powietrza, wody, ciśnienia, temperatury, natężenia oświetlenia, wielkości produkcji, stanu pracy ON / OFF itp. Te informacje, dotyczące środowiska i produkcji mogą pomóc w analizie i poprawie zużycia energii i wydajności. Dzięki komunikacji Ethernet, serwer może zbierać dane z odległych miejsc za pośrednictwem KW2M. Zmniejsza to koszty i skraca czas potrzebny na monitorowanie w odległych lokalizacjach. W kompleksach handlowych KW2M Eco POWER METER pomaga utrzymać komfortowe warunki  w budynku i zapewnia wczesne wykrywanie nieprawidłowości poprzez monitorowanie zmian zużycia energii i temperatury na każdym piętrze lub w pomieszczeniach usługowych.

Specyfikacja jednostki multi-analogowej:

 • Wejście analogowe (napięcie / prąd) 3 kanały: 0 do 60 V, 0 do 20 mA, 4 do 20 mA
 • Wejście czujnika rezystancji temperatury (RTD) 2 kanały: PT100 / PT1000

Przykłady zastosowań dla wielordzeniowych rozszerzeń:

 • Przewidywana konserwacja akumulatorów: KW2M mierzy napięcie prądu stałego, aby uzyskać informacje o tym, kiedy akumulator jest zużyty i czy należy go wymienić. Pomaga to w planowaniu konserwacji.
 • Przewidywana  konserwacja szaf elektrycznych: Mierząc temperaturę wewnątrz szaf elektrycznych w transformatorze, można łatwo określić, kiedy należy wykonać konserwację.

Specyfikacja jednostki I/ O:

 • Liczba wejść / wyjść: wejście impulsowe 2 kanały, wyjście impulsowe 4 kanały
 • Podłączenie: styk beznapięciowy lub otwarty kolektor

Przykładowe zastosowania cyfrowych rozszerzeń I/ O:

 • Wyjście alarmowe
  Cyfrowa jednostka I/ O może monitorować przepływ gazu lub wody oraz uaktywnić wyjście alarmowe w przypadku wystąpienia błędu.
 • Eliminacja nierównowagi napięcia między fazami
  Jeżeli występuje niesymetryczne obciążenie z powodu transformatora podłączonego do napięcia lub grzejnika, występuje nierównowaga napięcia między fazami, a moment obrotowy silnika staje się niewystarczający, co powoduje wzrost temperatury lub skrócenie żywotności produktu.

 

 • Czujniki PIR “High Density Long Distance”

./Images/news_pir.jpg

Nowy pasywny czujnik podczerwieni firmy Panasonic przekonuje dzięki niewiarygodnie małemu układowi optycznemu oraz dopuszczalnej wysokości instalacji do 17 metrów. Kiedy czujnik jest zainstalowany na tej wysokości, średnica obszaru wykrywania wynosi 23,5 metra.

Specjalna konstrukcja soczewki z dodatkową wargą umożliwia szybką integrację z aplikacjami o stopniu ochrony IP, na przykład za pomocą pierścienia o-ring. Minimalna średnica soczewki wynosi 19,3 mm.

Piroelektryczny czujnik uzupełnia rodziny PaPIR EKMC (pobór prądu w trybie standby: 170μA) i EKMB (pobór prądu w trybie czuwania: 1μA, 2μA i 6μA) odpowiednio dla urządzeń zasilanych bez baterii oraz urządzeń zasilanych z baterii.

Oparta na poczwórnym czujniku konstrukcja o bardzo wysokiej gęstości 128 stref wykrywania gwarantuje niezawodną reakcję nawet na dużych odległościach. Obszar wykrywania jest okrągły i symetryczny, co upraszcza integrację czujnika z powodu niezależności orientacji czujnika w produkcie końcowym.

Panasonic pasywne czujniki podczerwieni są optymalnie dostosowane do wielu rodzajów aplikacji sterowania oświetleniem. Typowymi obszarami zastosowania są na przykład oprawy oświetleniowe w magazynach wysokiego składowania, czujniki ruchu w budynkach użyteczności publicznej i przemysłowych, kamery bezpieczeństwa i oświetlenie uliczne.

Cechy:

 • Odległość wykrywania do 17m
 • Wyjście: cyfrowe (wyjście z otwartym kolektorem) i analogowe (wyjście wzmacniacza operacyjnego)
 • Dostępne kolory soczewek: biały, perłowy biały i czarny

 

 • MINAS A6V (24/48V DC) serwonapęd Panasonic

./Images/news_a6v.jpg

Panasonic rozszerza serię MINAS A6 o serwonapędy MINAS A6V z zasilaniem DC ( 24/48V ).

Efektywność energetyczna, długa żywotność, duża moc, odporność na przepięcia: Panasonic przeniósł zalety serwomotorów z magnesami trwałymi do świata sieci niskonapięciowych.

Akumulatorowe silniki prądu stałego są bardzo popularne w aplikacjach, w których nie jest dostępna sieć prądu przemiennego. W większości przypadków silniki można dostosować do napięć specjalnych. Szczególnie w dziedzinie techniki napędowej pojazdów i medycyny istnieje zapotrzebowanie na silniki o napięciu pochodzącym z akumulatorów. Silniki te dopełniają portfolio produktów Panasonic w zakresie techniki napędowej.

 

Parametry :

 • Napięcie zasilania 24/48V
 • Wykonanie 200W lub 400W
 • 23-bitowy enkoder absolutny
 • Modbus RTU
 • Sterowanie położeniem, prędkością i momentem obrotowym
 • Ciąg impulsów do 500kpps
 • Prędkość obrotowa 3000 obr/min.
 • Rodzina złącz wysokoprądowych P4SP o prądzie znamionowym do 5A A

./Images/news_p4sp.jpg

Panasonic oferuje wysokoprądowe złącze Board-to-Board / Board-to-FPC o rastrze 0,4 mm, zapewniające najwyższy w branży prąd o wartości do 5A dla aplikacji zasilających. Pozwala to zmniejszyć liczbę zacisków wymaganych do zasilania i zaoszczędzić miejsce na płytce drukowanej, co z kolei oznacza, że sprzęt może stać się bardziej kompaktowy.

Obecnie widoczny jest trend w elektronice w kierunku wysokiej funkcjonalności, kompaktowej i lekkiej konstrukcji oraz szybkiego ładowania. Urządzenia przemysłowe i konsumenckie wymagają wysokiej mocy znamionowej złącz wykorzystywanych do podłączenia płytki zasilającej do płyty sterującej. Opracowana przez firmę Panasonic technologia przetwarzania materiałów umożliwiła komercjalizację złącz o gęstym rastrze, spełniających wysokie wymagania aplikacji zasilających w przemyśle. Linie zasilające mogą być swobodnie zaprojektowane i możliwa jest ich duża ilość w projekcie.

 

Cechy:

 • Prąd znamionowy:
  • linie zasilające: maksymalnie 1,0A/terminal
  • linie sygnałowe: maksymalnie 0,5A/terminal
  • razem: maksymalnie 12A dla wszystkich terminali
 • Każdy terminal może być używany jako terminal zasilania
 • Niska rezystancja styku maksymalnie 40mΩ
 • Wysokiej jakości transmisja sygnału analogowego
 • Szybkość transmisja do 10Gbit/s
 • Dostępne z 10 do 100 pinami

 

Aplikacje:

 • Notebooki - cyfrowe aparaty fotograficzne (DSC)
 • Terminale POS
 • Terminale ręczne
 • Drony
 • Kompaktowe roboty
 • Wyświetlacze nagłowne (HMD)


ok